Sağlıklı Giyinin !

Kıyafetlerimizi seçerken, onların sağlığımızı etkileyebileceğini çoğu kez düşünmüyoruz. Düşünsek de hoşumuza giden ya da moda olan modeller, dokuların bir adım önde oluyor. Peki ya sağlığımız?

saglikli-giyinin

İpekiş Genel Müdürü Aşkın Kandil, yüzde 100 yünlü kumaşların doğal özellikleri sayesinde vücutla tam uyum sağladığını ve çok daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Kandil, “Günümüzde naylon, polyester, akrilik gibi sentetik ipliklerden dokunan kumaşlar giyiyoruz. Bu tür kumaşlar terleme sonucu ortaya çıkan nemi absorbe etmemeleri ve doğal kumaşlara göre daha az hava almaları nedeniyle gribal enfeksiyonlar ve çeşitli cilt hastalıklarına sebep olabiliyor. Ayrıca işlem görmüş bu kumaşlardaki kimyasallar cilt yoluyla vücudumuza nüfuz ederek sağlığımızı olumsuz etkileyebiliyor” diyor ve vücudumuzla uyumlu yüzde 100 yünlü kumaşları öneriyor.

Sağlığımız için yün, pamuklu, ipek, keten ve kaşmir gibi doğal materyallerle yapılmış giysileri tercih etmeye özen göstermemiz gerekiyor. Yüzde 100 yünlü kumaşlar dört mevsim giyilebilir olmasının yanı sıra; hava alıyor, terletmiyor, terle ortaya çıkan nemi ağırlığının yüzde 30’u seviyesinde absorbe ederek ıslak hissettirmiyor ve vücudun ısı dengesini doğal şekilde koruyor. Bu şekilde alerji ve kokuyu engellemeye destek oluyor. Yani vücutla tam uyum sağlıyor.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.